Haber

Rus profesörün “Prigozhin ölmedi” tezi: Saklandığı ülkeyi ortaya çıkardı

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin’in de aralarında bulunduğu özel jet, başkent Moskova yakınlarında düştü, yapılan DNA araştırması sonucunda ölen 10 kişiden birinin Prigojin olduğu açıklandı. Wagner lideri, St. Petersburg’da basına kapalı bir törenle toprağa verildi. Ancak Prigozhin’in ölümüyle ilgili farklı tezler ileri sürülmeye devam ediyor.

Son zamanlarda, Prigozhin’in ölmediğini iddia eden dublör onun yerine uçağa binerek hayatını kaybettiAyrıca Moskova Devlet Diplomasi/Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (MGIMO) profesör olarak çalıştı. Valery Solovey, yeni bir argümanla ortaya çıktı.

Profesör, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev’in de dahil olduğu bir anlaşma yapıldığını iddia etti. “Wagner’in kilit komutanları ölürken Prigozhin hayatta kaldı.”ifadesini kullandı.

Daily Mail’de yer alan haberde Solovey’in iddialarını “fantastik” olarak nitelendiren Rus siyaset bilimci, şunları söyledi: Prigojin şu anda Venezuela’nın Margarita Adası’nda saklanıyor ve durumu iyi.söylenmiş.

Anlaşma kapsamında Rusya’da “Komplo teorisyeni” olarak da bilinen Putin karşıtı profesör Solovey, Prigozhin’e dikkat çekmemesi söylendi ancak savaşın ilerlemesi halinde paralı askerlerine liderlik etmek için geri dönebilirdi.

İNGİLİZ UZMAN: BİRÇOK KİŞİNİN ADI “PRIGOGINE” OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Chatham House’un Rusya uzmanı Keir Giles, Wagner liderinin ölümünün hemen ardından bir açıklama yaparak, Prigoji’nin ölümüyle ilgili gelişmelerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti. “Prigozhin’in seyahatlerini gizlemek için birçok kişinin adı ‘Yevgeny Prigozhin’ olarak değiştirildi.”dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu