Ekonomi

İthal cep telefonlarında gümrük ücretini 350 dolara çıkaran düzenleme yürürlükten kaldırıldı.

Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği ve 2020 yılından itibaren yürürlükte olan gözetim uygulamasında akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

GEÇEN AY RESMİ GAZETE YAYINLANMIŞTIR

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Denetiminin Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile akıllı telefonların birim gümrük değeri 200 dolardan 350 dolara yükseltilmişti.

YÖNETMELİK KALDIRILDI

İthal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 350 dolara çıkaran yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. 30 Mart’ta yürürlüğe girecek olan bir önceki kararın ithal cep telefonlarına 2 bin 500 liralık zam yansıtılacağı açıklandı.

TELEFONLARIN FİYATI EN AZ İKİ KAT KATLANIR

Yeni düzenleme ile yaklaşık 3 bin 800 TL vergisiz ithal edilen bir cep telefonuna 28 Mart itibarıyla en az 2 bin 500 TL zam yapılacak. ÖTV, KDV, TRT Bandrol ücreti gibi diğer vergiler de eklendiğinde buna telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacaktı. Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan önce Kültür Bakanlığı payının yüzde 1’i, ardından TRT Bandrol fiyatının yüzde 10’u kesiliyor. Ardından tüm bu rakamların üzerine yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Ortaya çıkan numara üzerinden yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu