Haber

Orhan Tatar: Sivas’ın Gürün ilçesi de genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildi

AFAD Uyum Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen AFAD Sarsıntı Riski ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Maraş merkezli depremlerin ardından 8 bin 550 artçı sarsıntı meydana geldiğini, 4 ayda kaydedilecek deprem sayısının 17 günde gerçekleştiğini söyledi.

Tatar, “Artçı sarsıntıların 3 dakikada bir meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunların büyük bir çoğunluğu vatandaşlarımızın hissedebileceği büyüklüktedir. Birbirini tetiklemeye devam eden depremler sonucunda bölgede 5’ten fazla artçı sarsıntı yaşayabiliriz. Vatandaşlarımız hasarlı binalardan uzak dursun.”

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Tatar, “Depremlerin merkez üslerine yakın illerin ilçelerinde hasarlar görüyoruz. Bu yerleşim yerlerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bölgedeki en önemli risklerden biri de deprem riski. Bölgedeki değişim yerleşim yerlerinde kaya düşmesi riski taşıyan yerler var. İnşaatı devam eden binaların durumu hazırlanacak teknik raporla belirlenecek” dedi.

Tatar, Sivas’ın Gürün ilçesinin “genel yaşamda etkili afet bölgesi” ilan edildiğini de söyledi. Depremde 2 binanın yıkıldığı Gürün’de 153 binanın da ağır hasar gördüğü belirlendi.

DETAYLAR GELİYOR…

bandirmaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu