Haber

Hersek Lagünü’nde tespit edilen kuş türü sayısı 254’e yükseldi

Yalova’nın Altınova ilçesinde Marmara Denizi kıyısındaki Hersek Lagünü’nde tespit edilen kuş türü sayısı 254’e yükseldi.

Marmara Bölgesi’nde leylek ve yırtıcı hayvanlar başta olmak üzere yaz göçmeni kuşların göç yolu üzerinde bulunan ve su kuşları için barınak, beslenme ve üreme alanı olan lagünde göç izleme çalışması yapıldı.

Türkiye’nin en küçük baykuş türü olan İshak kuşu, “kuş oteli” olarak nitelendirilen lagünde gözlemlenen 254. kuş türü oldu.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül yaptığı açıklamada, gece yırtıcılarından olan ishak kuşunun 19 ila 21 santimetre boyunda olduğunu, baş ve ayaklarının vücutlarına göre oldukça büyük olduğunu söyledi.

Genellikle geceleri avlanan İshak kuşunun yavrularını beslemek için gündüzleri de avlanabildiğini belirten Bülbül, “Bugüne kadar Türkiye’de görülen 500 kuş türünün yarısından fazlasının Hersek Lagünü’nde gözlemlenmiş olması. Alanın maliyetini gözler önüne seriyor.Altınova halkının kuş popülasyonunun korunması için aldığı tüm tedbirler ve Altınova halkının kuş popülasyonuna olan duyarlılığı, “Kuş gözlem çalışmalarında üreme sayısındaki artış ve tıbbi çeşitlilik, bırakacağımız bu miras için çok pahalı. gelecek nesillere.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu