Haber

Depremzedelere ‘Robotik Kodlama’ eğitimi

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adıyaman’da çocuklara portatif tırda ‘Robotik Kodlama’ eğitimi veriliyor.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde yüzlerce ev yıkıldı, binlerce ev hasar gördü. Kentte kurulan konteyner kentte kalan çocuklar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından mobil TIR’da hazırlanan altyapı ile ‘Robotik Kodlama’ eğitimi alıyor ve yazılım konusunda eğitim alıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Ermiş, hem depremden etkilenen çocukları travmadan kurtarmak hem de yazılım dünyasına adım atmak açısından tüm bölgeye taşınabilir hizmet vereceklerini belirtti. Taşrada oluşturduğumuz portatif aracımızla hem internet altyapısı hem de elektrik altyapısı ile bilgisayarlı robotik kodlama için beyin sarsıntısı alanına sevk edildik. Önümüzdeki dönemde tüm deprem bölgesini dolaşarak ortaokul kümesindeki öğrencilere atölye çalışmaları yaparak kodlama eğitimi vermeyi planlıyoruz. Bu eğitimlerle çocuklarımızın gündeminin değişmesine, travmaların üstesinden gelmesine ve yazılım dünyasının temellerini bu günlerde öğretmeye katkı sağlamaya çalışıyoruz. Biz de aynısını yapmayı hedefliyoruz.”

digorhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu