Haber

CHP’den pala: Kızamık salgını endişelendiriyor

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de bu yılın ilk aylarından itibaren kızamık salgını olduğunu belirterek, konuyla ilgili önergelerinin henüz yanıtlanmadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından henüz

Türkiye’nin bu yıl bildirilen 1440 kızamık vaka sayısı ile Avrupa’da 53 ülke arasında orta sıralarda yer aldığına dikkati çeken Pala, “Kızamık çok bulaşıcı, ölümcül olabilen, ani veya geç gelişebilen, çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için kaygılıyız. beyin iltihabına, körlüğe ve sakatlığa neden oluyor.Önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen 2023 yılındaki salgın endişe verici.

Kızamık salgınının olası nedeninin aşısız ve eksik aşılı nüfustaki artış olduğunu anlatan Pala, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine baktığımızda Pala, “Sağlık Bakanlığı’nın bir önlem almasını istiyoruz. aşıların değeri konusunda aktif duruş, birinci basamak sağlık hizmetlerini desteklemek, aşı ihlallerine karşı çalışmak ve kızamık salgınına ilişkin tüm verileri tutmak. Vakit kaybetmeden toplumla paylaşmaya davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu