Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Zelenskiy, çalışma ziyareti için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen Bakan Cameron’u kabul etti.

Cameron’ı Dışişleri Bakanı olarak atanmasından dolayı tebrik eden Zelenskiy, yeni görevinde Kiev’e yaptığı ilk çalışma ziyareti için de kendisine teşekkür etti.

Zelenskiy, dünyanın dikkatinin sadece Ukrayna’da olmadığı bu günlerde Cameron’un ilk çalışma ziyaretini bu ülkeye düzenlemesinin önemine dikkat çekerek, “Bize verdiğiniz sarsılmaz destek için minnettarız ve ziyaretinizden dolayı mutluluk duyuyoruz. ” söz konusu.

İngiltere ile savunma iş birliğini takdir ettiğini belirten Zelenskiy, bu desteğin Ukrayna ordusuna Rusya’ya karşı etkin savunma fırsatı sağladığını ifade etti.

Zelenskiy, kış arifesinde sivil ve kritik altyapının Rus saldırılarından korunması için Ukrayna hava savunma sisteminin güçlendirilmesinin bir öncelik olduğunu vurguladı.

Tarafların Karadeniz’deki güvenlik durumu ve alternatif tahıl koridoru çalışmasının görüşüldüğü toplantıda Zelenskiy, İngiliz hükümetine bu rotanın işletilmesine verdiği aktif destek ve tahıl kullanarak gemilere sigorta sağlama yönündeki ortak çabaları nedeniyle teşekkür etti. bu rota.

Toplantıda, G7 ülkeleri tarafından NATO’da kabul edilen Ukrayna’ya destek ortak beyanı çerçevesinde Ukrayna’nın barış formülünün desteklenmesi ve güvenlik garantilerinin geliştirilmesi bağlamında ortak çok taraflı ve ikili girişimlerin uygulanmasına ilişkin tarafların tutumları ele alındı. Vilnius’taki zirve koordine edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron da ülkesinin Ukrayna’yı destekleme konusundaki önceliğinin değişmediğini söyledi.

Cameron, “Buraya gelip şu mesajı vermek istedim: Size diplomatik, ekonomik, manevi ve aynı zamanda askeri desteği sonuna kadar vermeye devam edeceğiz.” dedi. İfadelerini kullandı.

haberkabaduz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu