Haber

Kahramanmaraş’ta görev yapan Azerbaycan arama kurtarma ekibinin bir kısmı Bakü’ye döndü

Azerbaycan’dan “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmalarına katılan ekibin bir kısmı Bakü’ye döndü.

Ülkelerine dönen arama kurtarma ekibi Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nda törenle karşılandı.

Azerbaycan’ın İnanılmaz Durumlar Bakan Yardımcısı Etibar Mirzayev’in de yer aldığı heyeti Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Askeri Ataşe Tuğgeneral Zekeriya Yalçın, büyükelçilik danışmanları ve vatandaşlar karşıladı.

Bağcı basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen depremlerin hemen ardından Acil Durumlar Bakanlığı’nın harekete geçtiğini belirterek, “Azerbaycan, ülkemize ulaşan ilk ülke oldu. ülke.” söz konusu.

Azerbaycan ekibinin 22 gündür deprem bölgesinde gece gündüz arama kurtarma çalışmaları yürüttüğünü belirten Bağcı, “Ülkemize gelen en büyük arama kurtarma ekibi kardeş Azerbaycan’dandı. Binaların altından gelen vatandaşları.Sahra hastanelerinde birlikte tedavi ettiler.Tüm bu kardeşlerime teşekkür ediyorum.Tarihin farklı dönemlerinde sevinç ve hüzün içinde ortaya çıktığımız gibi, Azerbaycan yaşadığımız bu büyük felakette Türkiye’nin yanında oldu.” dedi.

Azerbaycan Olağanüstü Hal Bakan Yardımcısı Mirzayev, depremin ardından Türkiye’ye giden 760 Azeri işçinin Kahramanmaraş ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi.

Mirzayev, arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından personelin bir kısmının geri döndüğünü, yarın bir grubun geri döneceğini belirterek, şimdilik 330 personelin Kahramanmaraş’ta kalacağını bildirdi.

Kahramanmaraş’ta 2 sahra hastanesinin faaliyetlerine devam edeceğini kaydeden Mirzayev, şunları kaydetti:

“Hastanelerimizde 2 bin 500’den fazla vatandaş tedavi gördü. 5 psikologumuz burada depremzedelere destek olmaya çalışıyor. Arama kurtarma ekiplerimiz 3 vardiya 24 saat çalıştı. Zamanla yarıştı, mucizeler yaratmak için çalıştı. 17’si çocuk 53 kişiyi kurtardılar Bize gösterdikleri sıcaklık Türk halkına ve devletine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz.Yabancı arama kurtarma gruplarının tamamı ülkelerine döndü.Sadece Azerbaycan ekipleri orada kaldı.Uzun Azerbaycan-Türkiye dostluğunu ve kardeşliğini yaşayın.”

celtikcihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu