Ekonomi

EYT’de ‘Destek Paketi’ detayları açıklandı

EYT Güçlendirme Paketi detayları açıklandı: Kıdem tazminatı çalışanın hesabına yatırılacak
Kredi Garanti Fonu (KGF), Hazine destekli EYT kredilerine ilişkin detayları paylaştı. Buna göre emekli olacak çalışanların kıdem tazminatları doğrudan hesaplarına yatırılacak. Nakit olmayan amaçlar için herhangi bir nakit kullanılamaz.

EYT Destek Paketinin detayları belli oldu: Kıdem tazminatı çalışanın hesabına yatırılacak
EYT Destek Paketi detayları KGF internet sitesinde yer almaktadır. Paket kapsamında 50 milyar liralık kredinin sadece EYT kapsamında emekli olacak çalışanın kıdem tazminatı için kullanılacağının altı çizildi.

KOBİ’ler için kefalet üst sınırı 10 milyon TL, kefalet oranı ise yüzde 75 olarak belirlendi. KOBİ dışındakiler için üst sınır 20 milyon TL, kefalet oranı ise yüzde 70 olarak belirlendi. Kefaletle KOBİ’lere 13,3 milyon liraya, KOBİ dışı firmalara ise 28,5 milyon liraya kadar kredi sağlanacak.

Transfer dahil azami 6 ay ödemesiz kredilerin vadesi 36 ay olacak.

EYT Takviye Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz ve kâr payı oranı, 24 aya kadar vadeli krediler için Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) artı 200 baz puan, 24 aydan uzun vadeli krediler için TLREF artı 300 baz puan faiz ve kar payı oranı uygulanacaktır.

Faiz/kar payı oranı banka tarafından belirlenir.

Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı için kullanılacak krediler için geçerli olacak. 11. çalışandan itibaren yapılacak ödemelerde faiz/kar payı oranı banka tarafından belirlenecektir.

KGF, vermiş olduğu kefaletler karşılığında kefalet bedelinin yüzde 0,5’ini alacaklılar aracılığıyla bir defaya mahsus olmak üzere lehdarlardan nakit olarak tahsil edecek. Yeniden yapılandırma durumunda komite, kefalet bakiyesinin yüzde 0,5’ini kredi verenler aracılığıyla hak sahiplerinden peşin olarak tahsil edecek.

Kredi Veren, vermiş olduğu kredi karşılığında azami kredi tutarının yalnızca yüzde 1’ini hak sahiplerinden her kredi kullandırımı için bir defaya mahsus ve nakden tahsil edebilecektir. Kredinin vadesinin 1 yıldan az olması durumunda azami oran üçer aylık vadelerle orantılı olarak uygulanacaktır.

oguzeliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu