Haber

BM Filistin Özel Raportörü: İsrail işgal altındaki topraklardan gelen tehdide karşı meşru müdafaa hakkını talep edemez

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, uluslararası hukuka göre İsrail’in işgal altındaki topraklardan gelen tehdide karşı meşru müdafaa hakkı talep edemeyeceğini belirtti.

Avustralya gazetesinin haberine göre Albanese, Avustralya Ulusal Basın Kulübü’nde İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Albanese, uluslararası hukuka göre İsrail’in “sorumlu tutulması gereken savaş suçları” işlediğini vurguladı.

Albanese, Filistinlilerin en önemli “varoluşsal tehdit”le karşı karşıya olduğunu belirterek, “İsrail, işgal ettiği bölgeden kaynaklanan bir tehdide karşı hukuki savunma hakkına sahip olduğunu iddia edemez.” söz konusu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik “acımasız” bombardımanında orantılılığı göz ardı ettiğini belirten Albanese, uluslararası toplumun bu kriz karşısında neredeyse “tamamen felç” olmasını eleştirdi.

İsrail’in “Filistin halkına soykırım yapabileceği” yönünde ciddi endişeler bulunduğunu belirten Albanese, “BM, kuruluşundan bu yana en büyük siyasi ve insani başarısızlığını yaşadı.”

Filistin halkının uzun süredir “topraklarına el konulması, zorla yerinden edilme gibi şiddet içeren bir yapıya” maruz bırakıldığını belirten Albanese, “7 Ekim’den önce savaş suçları işleniyordu. Bu sadece bir savaş suçu değil, insanlığa karşı bir suçtur.” ” dedi.

Albanese, “İsrail, 1967’den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarında 300 koloni kurdu ki bu başlı başına bir savaş suçudur.” dedi. İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu