Haber

ABD Hazine Bakanı Yellen, G20’de Rus yetkilileri hedef aldı

Hindistan’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na Rus yetkilileri hedef alarak katılan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Kremlin için çalışmanın onları Putin’in zulmüne suç ortağı yaptığını anlamalılar” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminin bir yılını geride bırakırken, savaşın gündemi Hindistan’da düzenlenen Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na damgasını vurdu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus yetkililerin katıldığı bir oturumda “Ukrayna’ya karşı yasadışı ve haksız savaşı” kınadı ve G20 ülkelerini Ukrayna’yı desteklemeye ve Moskova’nın işgal girişimini engellemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı. Yellen, zirveye katılan Rus yetkililere atıfta bulunarak, “Kremlin için çalışmanın kendilerini Putin zulmüne suç ortağı yaptığını anlamalılar” dedi. Yellen, “Ukrayna’da kaybedilen canların ve küresel olarak verilen zararın sorumluluğunu taşıyorlar. “

Yellen, Rusya’nın gıda ve enerjiyi silah olarak kullanmasının sadece Ukrayna’yı değil, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere küresel ekonomiyi de etkilediğini sözlerine ekledi.

Yellen ile oturumun ortasında bir araya gelen İngiltere Hazine Bakanı Jeremy Hunt da savaşı kınadı ve krizle başa çıkmak için uluslararası toplumla iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Ukrayna’dan bahsetmekten kaçınarak, “Tartışmalarınızın dünyadaki en savunmasız insanlara odaklanmasını tavsiye ederim.”

Küresel ekonomi masada

Enflasyon, dijital para birimleri, Dünya Bankası reformu ve iklim değişikliği üzerine yarına kadar sürecek bahislerin G20 ülkelerinin maliye şeflerini ve merkez bankası liderlerini masaya getirmesi bekleniyor. – YENİ DELHİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu